GALOPP:
A galoppverseny szablyszer zleti tevkenysg, mellyel vilgszerte sok pnzt keresnek. Mikzbe a kznsg a lsportnak csupn egyik oldalt ltja,a httrben ott hzdik a tenyszts s a lovak kikpzse. A versenysport nem lebecslend gazdasgi gazat. Mint a lfajtknl a telivrek a galopp a lsportok forma 1 kategrija, s ez a besorols nem csupn a gyorsasgot veszi alapul. Hatalmas sszegeket fektetnek mindabba, amit kutatssal s fejlesztssel elrni lehet a felszerels, az llatorvosls, tenysztsi technikk, szllts tern. Ahogyan a htkznapi auts is nyeresget hz abbl, amit a Grand Prix csapatok szmra kiagyalnak, a szabadids lovas is abbl mert, amit a lversenysporthoz fejlesztettek, kiprbltak s jnak tltek: akr kezdetben zsokknak sznt kobakokat , akr a lszllt jrmveket tekintjk. Az els ilyen transzportert 1816-ban ptettek verseny lovak szllltsra. A lsport globalizcijval ma mr majdnem mindennaposnak szmt a lovak lgi ton trtn fuvarozsa. A szervezett sport felteheten a brit birodalom utols hagyatka a vilg szmra. Majdnem minden npszer sportg, gy a krikett, a tenisz, a golf, s a futball mai formja a 19. szzad msodik felben alakult ki, a galopp azonban mindegyiket megelzi. A telivrek 1750 s 1850 krl bukkantak fel. A galoppfutamokra krlbell 1800 ta vltozatlan formban kerl sor.
A GALOPP TRTNETE:
Egyetlen lsport sem olyan jl s rszletesen dokumentl mint a lverseny. A legrgibb, mg ma is ltez angol plya Chesterben tallhat, ahol mind ez ideig 1540 lversenyt bonyoltottak le. 1580-ban 1.Erzsbet kirlyn is rszt vett a Salibury-sksgon megtartott lversenyen. Doncaster trkpre mr 1600 eltt berajzoltk a lversenyplyt. Az els epsomi versenyre 1640-ben kerlt sor. Newmarket uralkod szerepe 1700-ban kezddtt, amikor a kirlyi patrnus hozzjrult a lsport npszerstshez. 2.Kroly mr 1660-ban lakhelyl vlasztotta a vrost. A versenynaptr, amelybenminden verseny s azok eredmnyei feljegyzsre kerlnek, 1727-ben hoztk elszr nyilvnossgra. Az angol parlament 1740-ben minden kisseb, csekly sszegrt folytatott versenyt betiltott, hogy a sportot tgabb keretek kzt tmogassa. Diomed volt az 1780. vi els Derby gyztese. A versenyek azta is vltozattlan formban zajlanak. Nagy Britanniban 59 versenyplya tallhat . Csak nagypnteken s szenteste nincs lverseny. A galopp - s a hozz tartoz ipar - fknt ott terjed el, ahol a britek befolysa rvnyesl. Az els hivatalos szak-amerikai lversenyt 1665-ben hvtk letre Long Island-on, New Yorkban. Az els szervezett lversenyt Franciaorszgban 1776-ban Prizsban, Nmetorszgban 1822-ben Meckhlenburgban rendeztk. Magarorszgon 1827-tl vannak rendszeresen versenyek Szchenyi Istvn kezdemnyezsre. A dli fltekn 1810-ben az ausztrliai Sydney, majd 1842-ben az jzlandi Auckland volt az els szervezett lversny sznhelye.
A SPORT SZERKEZETE:
A galopp verseny szerkezete gyakran megtveszti a laikusokat - alapjban vve rendkvl egyszer, s a vilgon mindentt azonos. Sarkalatos pontja a l tulajdonosa, akitl a tbbi tnyez fgg A tulajdonos (lett lgyen magnszemly, trsasg, szindiktus, klub vagy brmely ms zleti trsuls) hivatsos trnert foglalkoztat.. gondozza s tartja edzsben a lovat. Felfogadnak tovbb egy zsokt is, aki a lval versenyez. A l tulajdonosa lehet olyan tehets szemly, mint Mohammed Al Maktoum sejk, a Dubai emirtus uralkodhznak, a vilg egyik leggazdagabb csaldjnak a tagja, aki vilgszerte tbb ezer lovat futtat sajt szneiben; de olyan valaki is lehet, akinek egy kis szindiktus vagy versenyklub tagjaknt egyetlen l van birtokban.Egyes tulajdonosok csupn hobbibl, s nem pnzgyi megfontolsbl tartanak lovat. Msok ezzel szemben csak zletnek tekintik (a lovak gyakorta valamely cg nevt viselik, s zsokk meze reklmhord szerepet tlt be). Az is elfordul, hogy kedvtels s az zlet egyarnt szerepet jtszik a ltartsban. A tulajdonos maga is tenysztheti az llatot, de tenyszttl is vsrolhat. A leggazdagabb tulajdonosok - Eurpban pldul Mohamed sejk s Maktoum-csald ms tagjai, Khaled Abdullah, Aga Khan, Cheveley Park Stud ris mnessel rendelkeznek. |