Patapols
Sokan nem tudjk, hogy mennyire egyszer dolog, mert idrl-idre ezen a terleten is divathullmok sprnek vgig. A l patjt is kezelni kell ugyangy, ahogy az ember a kezt is bekeni nha. Ilyenkor a pata vztartalmnak megrzse a cl, nem pedig az, hogy szne kzeltsen az abszolt fekethez. Termszetes krlmnyek kztt a reggeli harmat, az es s a h teszi mindezt meg helyettnk. Egy rendszeresen kezelt patt elg egy hten egyszer- ktszer vzzel lemosni, de ilyenkor legalbb 5 percig kell ztatni. Ez id alatt megszvja magt vzzel, s mikor a fellete matt vlik, akkor kell bekenni a patakenccsel. A patamossra fleg nyron kell nagyobb hangslyt helyezni, hiszen ilyenkor ltalban szraz a talaj. Vizesebb idkben a mossnak inkbb a tisztntarts szempontjbl van jelentsge.
Mivel kenjk be? Lehet boltban venni, lehet gygyszertrban csinltatni s lehet otthon is csinlni patakencst. Alapanyagnak a legjobb a vazelin. Ha ebbe melegen kevernk ricinus vagy kukoricacsra olajat, vagy szintn gygyszertrban ksztett vitaminos babaolajat akkor ennl tbbet nem is tehetnk lovunk patjrt. (A patra hat szerek kzl az E s A vitaminnak s Panthenolnak van szerepe. Ezeket az sszetevket kln is be lehet keverni a kencsbe.) Ebben az esetben kb. 500-600 Ft-bl kijn egy kil kencs. 1 kg vazelinbe kb. 3-4 dl olaj szksges, gy tlen is kenhet lesz. Minden ki s bemenetel eltt ellenrizzk a l patjt, hogy nincs e rajta srls, s tiszttsuk ki.
A pata egyik leggyakoribb betegsge a nyrrothads. Ezt ltalban anaerob rothaszt baktriumok okozzk, melyeknek legfbb ellensge a szrazsg s a leveg. Ezrt fontos, hogy az alom szraz, s a l patja gondozott legyen. Ha llsban ll, akkor nagyobb a veszlye a nyrrothadsnak, ezrt ilyenkor tegynk forgcsot vagy frszport a szalma al. A nyrrothads mindig a kzps nyrbarzdbl indul ki ellenttben a patarkkal, (ami a nyr s a talp szarujnak egy jindulat tlburjnzsa) ami a szlsbl. Ez utbbi csak nagyon nehezen s elg radiklis mdszerekkel kezelhet s hajlamos a kijulsra. Nem lehet pontosan tudni, hogy mi indtja el a folyamatot, de az biztos, hogy a nyrrothadsbl is kialakulhat. A nyrrothads knnyen felismerhet kellemetlen s jellegzetes szagrl s a fekete kencss vladkrl melyeket a rothaszt baktriumok termelnek, mikor feloldjk a nyr szarujt.
Kezelse viszonylag egyszer. A bels nyrbarzdt a patakaparra tekert vattval ki kell tiszttani. Ilyenkor j mlyen bele lehet s kell nylni a rsbe, de vigyzva arra, hogy ez mr egy rzkeny terlet. 3 %-os Hyperol oldattal, majd jddal, Betadinnel, vagy hasonl ferttlentszerrel tmossuk. Utna SBC pasztt s vattt kell beletmni. Ezt elg naponta egyszer megtenni, ha a vatta nem esik ki. ltalban egy heti kezels utn mr kiszrad a nyr, de ezzel nem fejezdtt mg be a folyamat, ugyanis 2-3 hnap is eltelik, mire az elhalt rsz alatt j szaru kezd kpzdni. Ez id alatt a kijuls megelzse rdekben nem rt hetente egyszer megismtelni a kezelst, hogy a mg megbv baktriumok is elpusztuljanak. A pata akkor tekinthet gygyultnak, mikor a nyr mr teljesen j, rugalmas szraz szarubl ll. Tveds az, hogy ha a karm sros, akkor nyrrothadst kap a l. Az p szaru nagyon ellenll. Ezek a baktriumok csak akkor tudjk megtmadni, ha valami miatt srl. Erre nagyon alkalmas a trgyal, ami egy id utn egyszeren feloldja a talp s a nyr szarujt megszntetve ezzel annak ellenllst. Sros, vizes id esetn az istllba val bemenetel eltt nagyobb figyelmet kell fordtani a pata tisztogatsra.
Az SBC paszta egy nagyon ersen szrt krm. Hasznlatnl gumikeszty alkalmazsa indokolt. llatorvos rja fel receptre s gygyszertrban vlthat ki. 100g-nyi mennyisg prszz Ft s sokig elg, viszont mindig gondosan le kell zrni, mert ha kiszrad, akkor hasznlhatatlan. Rgebben kk szn rzglicot hasznltak, ami kevsb hatsos, radsul mrgez emberre s llatra egyarnt s a brn t is felszvdik. Nem ajnlom!
A 3 %-os Hyperol (vagy Hidrogn-peroxid) oldat recept nlkl kaphat, de fontos, hogy oldatban krjk, mert gy sokkal olcsbb. Nyugodtan beszerezhetnk belle egy litert, hiszen minden srls esetn ajnlott hasznlni. (embernl is) Fontos, hogy fm trggyal nem rintkezhet.
Ma mr tbb lovas boltba lehet kapni faktrnyt klnbz nevek alatt. Ez egy sr, ktrnyszag, fekete folyadk, mely nagyon j a nyrrothads megelzsre olyan rtelemben, hogy ha bekenjk vele a talpat s a nyrt, akkor ez ideig-rig ellenll a trgyalnek gy kisebb a rothaszt baktriumok bekerlsnek eslye.
A msik gyakori problma a patarepeds. Ez nem az, amikor alulrl felfel reped a pata, mert az megfelel krmlssel helyrehozat. A talaj ltal okozott nyomsokat s az ilyen kis repedseket krosods nlkl el tudja viselni a l. Komolyabb gondot a fellrl, a prtaszltl (ahol a kemny szaru tmegy a puha rszbe) lefel irnyul repedsek okoznak. Ezek lehetnek that vagy felletes repedsek. Sajnos szinte minden felletes repeds thatv vlik (ami azt jelenti, hogy a szarutok teljes vastagsgban megreped) egy id utn, hiszen a l patjnak hihetetlenl nagy terhelst kell minden lpsnl elviselni. Ilyenkor a repedsbl vr szivrog s a gyullads miatt tmeneti sntasg lphet fel. Kezelst patkolkovcsra vagy llatorvosra kell bzni, akik patametszst hajtanak vgre, de sajnos ezen a terleten is van mg mit ptolniuk. Amit mi tehetnk az az, hogy ferttlentjk, s antibiotikumos kenccsel bekenjk, majd bektjk a patt.
J, ha egy patareszel s egy patafarag ks mindig van kznl, mert ezzel kisebb alaktsokat mi is elvgezhetnk. (Termszetesen eltte alaposan tanulmnyozni kell ennek a mdjt) Ha szakemberre bzzunk ezt a feladatot, akkor 6-8 hetente felttlenl meg kell krmlni ill., patkolni a patt. |